Skip to content

Park to nie tylko zieloność na powierzchni. Pod ziemią znajduje się trzynaście pomieszczeń. Są podzielone na sale muzealne oraz “użytkowe”. Całość utrzymuje się z prywatnych pieniędzy. Obecnie jest prowadzona przez jedną osobę. Od początku istnienia Parku (2020) zachęcamy wszystkich do zmiany nastawienia z “pomoc” na “współtworzenie”. Zapraszamy dorosłych do współpracy przy pojedynczych aktywnościach,  projektach grantowych, a nawet do współtworzenia całego miejsca!

Wolontariat młodzieżowy

Proste prace porządkowe (np. grabienie liści, malowanie ścian). Według młodych wolontariuszy to “najłatwiejsze co można tu zrobić”. Aby umówić się na prace porządkowe, należy zapytać o dostępne terminy.  Podczas pracy staram się nie być “nadzorcą”, ale jeśli wolontariusze się rozproszą i przestaną działać, nie wpiszę im godzin. 

Można również pracować przy konkretnych wydarzeniach. Obecnie dobrą okazją jest Pchli Targ. Do obowiązków podczas Targu zwykle należy noszenie stołów, sprzątanie, robienie kawy/herbaty oraz obsługa jednego ze stoisk (siedzenie i rozmawianie z mieszkańcami o towarach na stole). Najbliższe daty to 20.11 i 4.12. 

Młodzi mieszkańcy wyrazili chęć, aby zorganizować “kiermasz hobby” na którym młodzież będzie mogła wymieniać się (lub kupować za drobne) rzeczami przez siebie stworzonymi. Jeśli zbierze się trójka rodziców którzy podejmą się tej inicjatywy, załatwię wszystkie sprawy logistyczne. Do młodych wolontariuszy będzie należała promocja wśród rówieśników. 

W listopadzie i grudniu będę prowadzić badania na osiedlu. Młodzi wolontariusze będą mieli za zadanie przeprowadzać krótkie ankiety stojąc w jednym miejscu. To “zaczepianie ludzi” i proszenie o wypełnienie ankiety może być dla młodych stresujące. Uważam jednak, że będzie to ciekawe doświadczenie, zwłaszcza że nie będą sprzedawcami nachalnie próbującymi nagonić klientów. Ankiety to część większej akcji badania sytuacji sąsiedzkiej na os. Kopernika. Wyniki tych działań zostaną realnie przełożone na kierunek oraz priorytety wdrażane w części osiedla. Oczywiście przed akcją robię szkolenie podczas którego wszystko omówię! 

Zdalnie (lub wykorzystując narzędzia w Parku na miejscu) można również robić rękodzieło. Tutaj jednak rekomenduję zgłaszanie się osób, które już są “wkręcone” w jakieś rękodzieło. Trzeba być dokładnym i skupionym, aby stworzyć w tak młodym wieku jakiś przedmiot możliwy do sprzedania na Pchlim Targu. Zysk ze sprzedaży zasili rachunek za prąd w schronie. Co można robić? Właściwie każde rękodzieło – szydełko, stroiki, kartki urodzinowe/świąteczne, rysunki, ozdobne napisy. Możemy z nich zrobić nalepki albo przypinki na sprzedaż. 
Ze względu na doświadczenia z tym zadaniem przypominam młodzieży, że to nie jest zabawa – celem jest uzyskanie przedmiotu który sprawi komuś radość oraz będzie estetycznie wykonany.

Poszukiwane są artykuły do lokalnej gazety “Informator Osiedlowy Grunwald Południe”. To nie muszą być suche raporty z wydarzeń – chętnie przyjmiemy również wolne formy luźno oscylujące wokół lokalności. Ilość “godzin wolontariatu” za jeden tekst jest do negocjacji. Jest to wolontariat zdalny – niestety nie mam zasobów żeby robić szkolenie z dziennikarstwa dla młodych.