Skip to content

Misja i filozofia

Każde miejsce ma swoją filozofię, nawet jeśli nie jest ona w sposób nachalny przekazywana. Tworzą ją głównie odbiorcy – przyciągają osoby swojego “rodzaju” oraz manifestują idee które uznają za wartościowe. W ciągu ostatnich dwóch lat Park wytworzył styl funkcjonowania będący kompromisem pomiędzy charakterem terenu (zieleniec + sale podziemne) a potrzebami mieszkańców. Jako Fundacja promujemy inkluzywność, tolerancję i transparentność. W przeciwieństwie do wielu podmiotów w Polsce w sposób aktywny dbamy o przestrzeganie prawa oraz stosujemy własne regulacje w Parku.

Trzy grosze do filozofii dorzuciła Opiekunka, dla której Park oraz jego działalność to niemal “dzieło życia”, a w trakcie bardziej wymagających tygodni potrafi nie opuszczać terenu nawet w nocy.

Park dla zwierząt i ludzi

Koegzystencja w mieście (oraz – szerzej patrząc – na całej planecie) musi się odbywać świadomie. Nowoczesna urbanizacja jest planowana tak, aby wyprzeć betonozę i stworzyć “lokalne zieleńce” w każdej dzielnicy. Na każdym kroku widzimy akty niszczycielskiej działalności bezmyślnych decyzji człowieka, dlatego tam gdzie możemy (w Parku) obowiązują zasady faworyzujące naturę. Wszystkie zwierzęta czują się u nas bezpiecznie, ponieważ otrzymały własny azyl w jednym z segmentów terenu. Psy muszą być prowadzone na smyczy, a przestrzeń dla nich jest w rogu Parku – specjalnie wybudowany wybieg. Szanujemy wszelkie działania zwierząt. Chronimy mrowiska, sadzimy łąkowe kwiaty, uczymy dzieci zachwycania się żukami. Park nie jest czynny całą dobę, aby zwierzęta które nie chcą obecności człowieka mogły zawsze o stałej porze powylegiwać się u nas bezpiecznie.

285535069_470669898163016_2640977520635717816_n

Edukacja o komunikacji

ideogramy(1)

W chaosie jaki otacza nas z każdej strony trudno jest wypracować dobre praktyki komunikacji międzyludzkiej. Park jako spokojna oaza daje przestrzeń do łamania stereotypów, prowadzenia otwartego dialogu oraz nauki inkluzywności. Ograniczamy emitowanie głośnych dźwięków, aby osoby neuroróżnorodne miały przestrzeń do wyrażania siebie. Nie wymuszamy społecznych interakcji, ponieważ wiemy jak cenny jest spokój dla introwertyków. Uczymy mieszkańców szacunku do prywatnej przestrzeni zwierząt.

Park jest niemal w pełni przystosowany do osób które nie potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Informacje na temat zasad i praw są wywieszone w każdej strefie. Ich forma nie wymaga znajomości języka ani alfabetu. Wszystkie szczegóły wydarzeń są dostępne w social mediach lub na niniejszej stronie. Większość spraw można załatwić z Opiekunką zdalnie.

Inicjatywy oddolne

Żadna instytucja nie będzie znała potrzeb i mentalności mieszkańców lepiej niż oni sami. Wierzymy, że społeczny wymiar Parku powinien pochodzić od odwiedzających, dlatego stawiamy na inicjatywy oddolne. Nie chodzi przecież o tworzenie kolejnego usługodawczego punktu kulturalnego, który zapędzi się w tworzenie jedynie dochodowych aktywności. Inicjatywność oddolna to umiejętność lokalnej społeczności do samoorganizacji w celu zaspokajania swoich potrzeb. Nie dajemy więc ryby, a wędkę – miejsce, wsparcie logistyczne, materiały, doradztwo merytoryczne. Wszystko inne w Waszych rękach!

 

119600789_646179952981022_2776544781516927482_n