Skip to content

Regulamin

Poznań, 30.04.2025 

Regulamin Grunwaldzkiego Parku Społecznego przy ul. Smardzewskiej 25 w Poznaniu

§ 1 Postanowienia Ogólne

  1. Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z zieleńca znajdującego się nad schronem piechoty, zwanego dalej “terenem”, “Parkiem” lub “obiektem”.
  2. Zieleniec znajduje się na działce: identyfikator działki: 306401_0036.AR_34.17, Obręb Junikowo numer działki 17, numer wpisu do zabytków: obiekt J VII A245, 

która jest wynajmowana przez Fundację Poznańczycy (zwaną dalej “Fundacją”) od ZKZL Poznań na czas nieokreślony.

  1. Administratorem Grunwaldzkiego Parku Społecznego jest Fundacja Poznańczycy (NIP: 7831765973) i Prezes Fundacji Anna Szewczyk (zwaną dalej “Opiekunką Parku”). Obiekt nie jest publiczny.
  2. Wszystkie osoby przebywające na terenie Obiektu zobowiązuje się do przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu, stosowania się do poleceń Administratora oraz zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa.
  3. Obiekt jest czynny dla osób, które otrzymają kod do kłódki wejściowej bezpośrednio od Opiekunki Parku. 
  4. Na terenie Obiektu dopuszcza się przebywanie zwierząt domowych.
  5. Teren Obiektu jest objęty monitoringiem zarządzanym przez Administratora. 
  6. Osoby których zachowanie będzie szkodzić Parkowi lub jego zwierzęcym mieszkańcom zostaną usunięte z terenu.

§ 2. Zasady korzystania z Obiektu

  1. Z urządzeń znajdujących się na terenie Obiektu należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.
  2. Zabrania się wykonywania wszelkich czynności mogących zanieczyścić środowisko naturalne lub stwarzać inne zagrożenie dla ludzi, zwierząt lub mienia, w tym szczególnie:
    1. wyrzucania wszelkich odpadów na ziemię na terenie Obiektu i przyległego terenu;
    2. korzystania z substancji chemicznych w sposób umożliwiający przedostanie się zanieczyszczeń do środowiska;
    3. używania głośnych urządzeń, puszczania głośnej muzyki, powodowania hałasu głośnym zachowaniem.
  3. Wszelkie nieczystości należy wrzucać do odpowiednich pojemników znajdujących się na terenie. Obowiązuje segregacja śmieci.
  4. Zakazuje się:
    1. zaśmiecania terenu Parku, w szczególności pozostawiania odpadów po grillowaniu w parkowych koszach na śmieci lub poza wyznaczonymi miejscami, np. wśród roślinności
    2. dokarmiania zwierząt jedzeniem przeznaczonym dla ludzi
    3. uszkadzania urządzeń znajdujących się na terenie oraz drzew
    4. dekonstruowania stanowisk (np. platformy z miejscem ogniskowym)
    5. używania sprzętów niezgodnie z ich przeznaczeniem (np. huśtanie się intensywne na hamakach)
    6. używania w celu zabawy lub celach konstrukcyjnych przedmiotów znalezionych w parku (takich jak: cegły, kamienie, deski, narzędzia) za wyjątkiem takich, które zostały specjalnie oznaczone
    7. stawiania grilla na miejscu ogniskowym i palenia grilla poza strefą otoczoną złotymi chorągiewkami
    8. puszczania psów ze smyczy poza wyznaczonym do tego wybiegiem dla psów,
    9. wrzucania do toalety i zlewu artykułów żywnościowych, podpasek, tamponów, papieru, popiołu i węgla, oraz elementów stanowiących zagrożenie dla pompy obsługującej ścieki na terenie 
    10. włączania, wyłączania i modyfikowania elementów elektrycznych na Obiekcie
    11. pozostawiania przedmiotów “w darze” lub “dla innych” w jakimkolwiek miejscu Obiektu, poza wyznaczonymi stanowiskami, na których wyraźnie określono taki cel.
  5. Bezwzględnie zakazane jest wnoszenie lub  spożywanie napojów alkoholowych oraz substancji odurzających (narkotyków) na teren Parku.
  6. Podczas i po zmroku obowiązuje używanie personalnego źródła światła (np. latarki w telefonie). W parku żyją jeże, które wychodzą około godziny 19:00 i wędrują do godziny 1:00 w nocy. 

§ 3. Postanowienia końcowe

  1. Na terenie Obiektu znajduje się system monitoringu wizyjnego wraz z zapisem, a nagrania z kamer mogą być podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności w stosunku do użytkowników, którzy nie stosują się do regulaminu. Administrator Obiektu gwarantuje, że monitoring prowadzony jest w sposób nienaruszający godności i prywatności użytkowników.
  2. Skrócone zasady na które należy zwracać uwagę w przypadku poszczególnych aktywności w Parku zawiera Załącznik nr. 1 do niniejszego regulaminu.
  3. Zasady uzyskiwania wstępu do Parku oraz dostępu do narzędzi i dodatkowych przestrzeni określa Załącznik nr. 2 do niniejszego regulaminu. 
  4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie zastosowanie mają obowiązujące przepisy prawa. 
  5. Wszelkie skargi i wnioski, a także zauważalne uszkodzenia Obiektu i jego infrastruktury należy zgłaszać Administratorowi: 

+48 780044816, grunwaldzkiparkspoleczny@gmail.com

Załącznik 1

“Instrukcja dla rodzin z dziećmi i nieletnich” 

  1. Za bezpieczeństwo i zachowanie dzieci w każdym wieku odpowiedzialność ponoszą ich prawni opiekunowie.
  2. Choć Park to miejsce przyjazne dzieciom, nie jest to plac zabaw – wiele przedmiotów i konstrukcji pełni tu konkretne funkcje. Prosimy nie bawić się tym, co zostało znalezione na ziemi lub nie należy do Was – chyba że są to ogólnodostępne rzeczy, takie jak siedziska, stoły, hamaki, huśtawki, kosze czy miejsce ogniskowe i grillowe.
  3. W Parku znajduje się wiele konstrukcji służących konkretnym celom – na przykład elementy na drzewach związane z opieką nad ptakami. Zależy nam, by były one używane zgodnie z przeznaczeniem, dlatego prosimy dorosłych o czujność i odpowiedzialność za działania dzieci. W przypadku uszkodzenia czegokolwiek, oczekujemy, że przedmiot zostanie naprawiony lub przywrócony do pierwotnego stanu.
  4. Hamaki są do leżenia i relaksu – nie do huśtania się. A ławki i siedziska to nie tor przeszkód – dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo i stan Parku. W razie uszkodzeń prosimy o przywrócenie elementów do pierwotnego stanu.

“Instrukcja używania miejsca ogniskowego” 

  1. Miejsce ogniskowe służy do rozpalania ogniska – nie ustawiamy na nim ani w jego bezpośrednim sąsiedztwie grilla. 
  2. Z doświadczenia wiemy, że udostępnianie szpikulców i kratek do pieczenia niestety się nie sprawdziło – często były porzucane lub niszczone, dlatego prosimy o przynoszenie własnych akcesoriów, jeśli planujecie coś upiec. 
  3. Przed rozpaleniem ognia należy uprzątnąć stary popiół i węgiel – wystarczy zgarnąć je do metalowego wiadra i odstawić na miejsce. Gdy wiadro jest pełne, zawartość wysypać do wyznaczonego miejsca kompostowego. Dzięki temu unikniemy przypadkowego wysypania gorącego popiołu tam, gdzie nie powinien trafić.
  4. Przed rozpaleniem ognia należy zapoznać się z ogólnopolskim prawem dotyczącym materiału (drewna) dopuszczonego do tego rodzaju czynności. 
  5. Ognisko, które jest rozpalone lub się tli, powinno być pod ciągłą opieką osoby pełnoletniej. 

“Instrukcja używania przestrzeni do pikniku i grillowania” 

  1. Grill można rozpalać wyłącznie w przestrzeni ograniczonej złotymi chorągiewkami powieszonymi na drzewach. 
  2.  Aby nie istniało zagrożenie pożarowe, grille stawia się wyłącznie na podestach wkopanych pierwotnie w ziemię. 
  3.  Nielegalne według polskiego prawa jest używanie do grilla drewna zebranego w parku.
  4.  Obowiązuje zakaz stosowania nieekologicznych podpałek. 
  5.  Gorące węgle oraz popiół podlega utylizacji w przygotowanych do tego metalowych wiadrach. Obowiązuje zakaz wrzucania do nich jakichkolwiek innych przedmiotów. 
  6. Używając grilla parkowego należy wyczyścić go po użyciu. Nie wolno kłaść żywności bezpośrednio na kracie grilla – należy użyć folii aluminiowej lub odpowiednich naczyń.
  7. Nie wolno karmić kotów ani innych zwierząt żywnością z grilla, mięsem z przyprawami lub odpadami z ludzkiego stołu. 
  8. Zakazane jest rzucanie odpadów na ziemię (zwłaszcza żywności,  kości, węgli), wylewania napojów.

Załącznik nr.2

Zasady wstępu do Parku

Poprzez “otrzymanie wstępu do Parku” rozumiane jest posiadanie informacji o aktualnym kodzie do kłódki na kod w furtce od strony ul. Smardzewskiej lub w bramie od ul. Babimojskiej. 

Poprzez “korzystanie z Parku razem z…” rozumiane jest wchodzenie na teren i używanie dostępnych w nim urządzeń w ciągu tego samego dnia.

Wstęp do Parku otrzymują osoby w ramach jednej z kategorii: 

-. Użytkownicy Schronu

– Patroni

– Wolontariusze

– Inne osoby

– Rezerwacje Grupowe

– Użytkownicy jednorazowi

Zasady otrzymania dostępu do Parku Użytkowników Schronu oraz Innych Osób są omawiane przez zainteresowanych z Opiekunką Parku.

Wszystkie osoby z dostępem do Parku są zobowiązane do zapoznania się z Regulaminem i jego załącznikami oraz wyrażają zgodę na monitoring Parku.

Wolontariusze

Wolontariusze zobowiązują się do wykonania jednej pracy raz na dwa tygodnie na osobę. Praca ta może obejmować pojawienie się na grupowym spotkaniu wolontariuszy, lub zostać zlecona zdalnie do wykonania w dowolnym czasie. O wyżej wymienioną pracę w przypadku indywidualnego zlecania Wolontariusz powinien się upomnieć samodzielnie. 

Dni w których Wolontariusz wykonuje prace na rzecz Parku Wolontariusz jest zobowiązany oznaczać wpisując się na Kartę Wolontariuszy znajdującą się w budce z narzędziami.

Jeden Wolontariusz może używać Parku wraz z maksymalnie jedną inną dorosłą osobą i dwójką dzieci pomiędzy 11 a 16 rokiem życia które nie są Wolontariuszami. Dzieci poniżej 11 roku życia nie podlegają ograniczeniom ilościowym i mogą towarzyszyć Wolontariuszowi dowolnie.

Status Wolontariusza traci się po 1 miesiącu od ostatniego dnia miesiąca w którym osoba wykonywała pracę na rzecz Parku i zapisałą to na Karcie Wolontariuszy.

Patroni

Patroni to osoby, które poprzez serwis Patronite.com zapisali się do wspierania Parku kwotą minimum 30 złotych na miesiąc. Status ten traci się po 1 miesiącu od ostatniego dnia miesiąca w którym wpłynęła wpłata.

Jeden Patron może używać Parku wraz z maksymalnie jedną osobą dorosłą oraz jedną osobą w wieku  do 18  roku życia.  Patroni, którzy zapisali się do wspierania Parku kwotą minimum 50 złotych na miesiąc mogą używać Parku wraz z maksymalnie 4 innymi osobami w dowolnym wieku. 

Osoby towarzyszące Patronowi w użytkowaniu Parku nie muszą być stałe – Patron może użytkować Park każdorazowo z innymi osobami.

Patron odpowiada za to, aby każda osoba użytkująca Park wraz z nim znała Regulamin wraz z załącznikami.

Rezerwacje Grupowe oraz Jednorazowi Użytkownicy

Podczas użytkowania Parku przez osoby z kategorii Rezerwacji Grupowych i Jednorazowych Użytkowników, na furtce zostaje założona inna kłódka. Kod do niej zostaje udostepniony tym osobom. 

Kod do tej dodatkowej kłódki mają również uczestnicy innych grup, aby mieli dostęp do Parku.