Skip to content

Oferta: aktywist(k)a bliski/a naturze lub ekologii

Ilość godzin pracy w tygodniu: ok. 4
Okres pracy: koniec kwietnia do grudnia 2023
Miejsce: większość stacjonarnie na os. Kopernika, niewielka część zdalnie
Organizacja: Fundacja Poznańczycy, zatrudnienie na um.zlecenie w ramach projektu grantowego finansowanego z budżetu Miasta Poznań. 
STAWKA: 4600 zł (kwota brutto-brutto) łącznie za działania prowadzone od końca kwietnia do grudnia 2023 r. 

Proponujemy stawkę za cały okres działań. Przewidujemy pracę po 4 godziny na tydzień, ale możliwe że w jednym tygodniu będzie mniej, a w drugim więcej. Mogą pojawić się możliwości dodatkowych zadań i dodatkowego za nie wynagrodzenia, ale podjęcie się ich nie będzie obowiązkowe! 

Forma: umowa-zlecenie lub wystawiane przez Ciebie rachunki z działalności nierejestrowanej. W godziny zatrudnienia nie są wliczane zebrania zespołu oraz dwa obowiązkowe szkolenia wprowadzające w projekt (ok.4h każde wraz z obowiązkiem przeczytania kilku PDF).

Twoim zadaniem będzie prowadzenie działań zbliżających mieszkańców do siebie oraz do natury. Obowiązki na tym stanowisku są zróżnicowane i będzie możliwość wybrania kilku z nich, jeśli okaże się że uznasz je za bardziej skuteczne formy od innych. Naszym celem jest aktywizowanie mieszkańców osiedla Kopernika oraz motywowanie do partycypowania w wydarzeniach lokalnych. Przede wszystkim najlepszym narzędziem do tego jest działanie inspirujące do integracji przy okazji przebywania z naturą w Parku. Dlatego (po szkoleniu z metodyki pracy ze społecznością lokalną) będziesz mógł/mogła wybrać i wypróbować działania z poniższej listy:

Zdalnie:

  •  Postowanie w social mediach, aktywizowanie mieszkańców w komentarzach, branie udziału w dyskusjach na lokalnych grupach na Facebook’u

Stacjonarnie: 

  • nawiązywanie rozmów z mieszkańcami podczas przechadzek po osiedlu (np. rozmowy z “psiarzami” na spacerach 
  • prowadzenie warsztatów z zakresu edukacji ekologicznej 
  • prowadzenie spotkań lub założenie stałej grupy pod szyldem dyskusji na konkretny “naturoekologiczny” temat
  • dyżury w wybrane przez Ciebie soboty lub niedziele i zapraszanie grillujących mieszkańców do włączania się w drobne prace w Parku
  • poznawanie oczekiwań i potrzeb mieszkańców w zakresie tematyki/formy działań w Parku

Działania stacjonarne można określić jako inspirowanie sąsiadów do zmieniania ich  otoczenia poprzez pokazywanie jak ważne jest to, czego na codzień nie dostrzegają (np. owady). Cały projekt ma za zadanie stworzyć podłoże do poczucia sprawczości mieszkańców i w tym kierunku wszyscy w zespole dążymy. Ten suchy opis jednak nie oddaje dynamiki działania. W naszej pracy ważne jest nawiązywanie relacji z mieszkańcami, ponieważ projekt traktuje ich bardzo indywidualnie, a nie jako ‘niezidentyfikowaną masę statystyczną’. Stąd niekiedy lepiej jest pomóc seniorowi zanieść torby do jego domu, niż stać z ankietą przed sklepem. Dynamika rozmowy z mieszkańcem jest wówczas inna i więcej można dowiedzieć się o życiu na osiedlu.

Poszukujemy osoby, która nie będzie w projekcie wyłącznie jednorazowo. W przypadku inicjatyw oddolnych zgłaszanych przez mieszkańców zapewne pojawi się więcej zadań (oraz dodatkowe wynagrodzenie) pokrewnych Twoim umiejętnościom. Niniejszy projekt grantowy jest cykliczny i będzie kontynuowany w następnych latach, dlatego zapraszamy osoby rozważające ogólne działania kulturalno-społeczne jako ścieżkę swojego hobby lub zawodową.

Dodatkowe atuty, które pomogą Ci się zdecydować: 

  • Zespół oraz obiekt są tworzone w sposób inkluzywny i neuro-zdywersyfikowany. Zespół obecnie ma średnią wieku  około 27 lat. 
  • Dodatkowym bonusem jest możliwość uczestniczenia w dwóch do czterech dodatkowych szkoleniach na tematy requestowane przez zespół (np. o umiejętnościach liderskich lub zarządzaniu konfliktem w społeczności lokalnej). Bezpłatnie. 
  • Po zakończeniu zatrudnienia otrzymasz dokumenty potwierdzające udział w projekcie grantowym Miasta Poznań oraz referencje.
  • Pracujemy i komunikujemy się w sposób zoptymalizowany dla wszystkich członków zespołu (obecnie używamy Trello, Google Docs, messangera i okazjonalnie Zoom’a). 
  • Na obiekcie mamy koty, wiewiórki, jeże i hamaki.

Cechy które pomogą Ci w pracy: 

  1. Asertywność w kwestii ilości zadań podejmowanych przez Ciebie (zawsze u nas jest coś do zrobienia, często za darmo – reszta zespołu robi wiele rzeczy bez wynagrodzenia),
  2. Świadome monitorowanie swoich emocji i dynamiki – otwarcie komunikujemy potrzeby, problemy, zgrzyty oraz preferencje aby dostosować się wzajemnie do prywatnych dynamik życia,
  3. Optymizm oraz ekstrawertyzm w działaniach z odbiorcami – o ile nie jest to wymagane w komunikacji z zespołem, to potrzeba nam osoby bardzo życzliwej w kontaktach z mieszkańcami,
  4. Przestrzeganie deadline’ów.

Przed zgłoszeniem należy zapoznać się ze stroną obiektu oraz fanpejdżem www.facebook.com/GrunwaldzkiParkSpoleczny.

Zgłoszenia przyjmujemy na adres mailowy: grunwaldzkiparkspoleczny@gmail.com.