Skip to content

Inicjatywy oddolne – propozycje

Mieszkańcy oraz Opiekunka Parku zgłaszają uwagi i pomysły na zmiany. Aby wprowadzić je w życie potrzeba (zwykle) finansowania. Dzięki miejskiemu grantowi możemy zapewnić pieniądze, jednak to Wy musicie założyć inicjatywę oddolną . Nie jest to trudne – spotykamy się, wypełniamy dokument projektowy i dzielimy obowiązki. Gdzie jest haczyk? Osoby inicjujące są wykonawcami projektu oraz zobowiązują się zaangażować 8-15 mieszkańców w dane działanie (liczba zależna od wielkości potrzebnych środków). Park jako Fundacja może wspierać w zakresie promocji, logistyki oraz finansów. Poniżej kilka propozycji wynikających z głosów użytkowników Parku. Wszystkie one czekają na chętnych inicjatorów. 

Więcej kolorów! I ładniej!

Mówiliście, że Park jest ponury (zwłaszcza kiedy nie świeci słońce). Zróbmy coś z tym! Załóżmy inicjatywę poprawiającą Park. Możemy zyskać fundusze na przedmioty potrzebne do maskowania i naprawy przedmiotów, ale też na usługi (np. betonowania albo prac minikoparki). Można zaplanować konkurs dla  mieszkańców na zaprojektowanie wzorów w jakie zostaną pomalowane stanowiska parkowe (na zdjęciach poniżej) i wykonać je pędzelkami 🙂 Można w zasadzie większość tego co się chce 🙂 
Pamiętajmy jednak, że im więcej chcemy finansowania, tym więcej mieszkańców Osiedla Kopernika zobowiązujecie się zaangażować w prace. 

Lepszy ogród z dodatkowymi grządkami

Możemy wizualnie poprawić Ogród, zakupić ogrodzenie, nawozy, ziemię, sadzonki i konstrukcje grządkowe. Potrzeba założyć inicjatywę,  która również zaangażuje innych mieszkańców (8-10 osób do tej pory niezaangażowanych w Ogród). Aby spełnić ten warunek, proponuję w ramach inicjatywy poszerzyć teren Ogrodu i postawić podwyższone mini-grządki dla tych “zaangażowanych dodatkowo” osób. Ponieważ ta część Parku wygląda bardzo źle z ulicy, będzie można również zakupić siatkę maskującą i ozdoby na ogrodzenie. 

Atrakcyjna wystawa Pracowni Artystycznej

Jeśli chcielibyście, aby profesjonaliści z UAP i innych uniwersytetów przyjechali by dać wykłady na różne tematy, zorganizujmy to! Na podstawie wiedzy przekazanej podczas wykładów/warsztatów zrobimy wystawę lub instalację (wspólnie) która stanie na stałe w Parku. 

To da nam środki na wiele materiałów i narzędzi do Pracowni, a wydarzenie “wystawa” będzie mogło być zaaranżowane “z pompą”, np. z użyciem rzutnika, muzyką, stołem z przekąskami, muzyką na żywo… bo czemu nie 🙂